top of page

Alpaka (Vicugna pacos) to ssak parzystokopytny, pochodzÄ…cy z Ameryki PoÅ‚udniowej. Jest to zwierzÄ™ udomowione, hodowane, przypominajÄ…ce nieco lamÄ™, ale  mniejsze i z budowy ciaÅ‚a i bardziej podobne do owcy. WystÄ™pujÄ… dwie rasy alpak: suri i huacaya, które różniÄ… siÄ™ okrywÄ… wÅ‚osowÄ….

Alpaki charakteryzujÄ… siÄ™ bardzo Å‚agodnym usposobieniem, ich sierść jest  hipoalergiczna. SÄ… zwierzÄ™tami ciekawskimi i inteligentnymi. Szybko siÄ™ uczÄ… i oswajajÄ…. Ich specyficzny wyglÄ…d, miÄ™kkie futro i Å‚agodne usposobienie predysponujÄ…  je do kontaktów z dziećmi, które szczególnie lubiÄ….

1.jpg

Alpakoterapia to jedna z dziedzin zooterapii (animaloterapii). Polega ona na wspóÅ‚pracy terapeuty i pacjenta z alpakÄ…. W relacji tej alpaka stanowi motywator do podjÄ™cia dziaÅ‚ania przez pacjenta. WpÅ‚ywa to pozytywnie na jego sferÄ™ emocjonalnÄ…, poznawczÄ…, a nawet spoÅ‚ecznÄ…. Sprzyja integracji rodzin i wywoÅ‚uje szereg pozytywnych emocji wszystkich jej czÅ‚onków. Kontakt z alpakami ma wyjÄ…tkowe skutki w leczeniu dzieci, które pod wpÅ‚ywem tych zwierzÄ…t uspokajajÄ… siÄ™, rozluźniajÄ… mięśnie. Terapia wpÅ‚ywa na rozwój ruchowy, wspomaga budowanie samooceny dziecka oraz pewnoÅ›ci siebie. Ze wzglÄ™du na to, iż dziecko sprawuje opiekÄ™ nad alpakÄ…, uczy siÄ™ empatii oraz odpowiedzialnoÅ›ci nad drugÄ… istotÄ…. Pod tym wzglÄ™dem peÅ‚ni funkcjÄ™ wychowawczÄ…, a także resocjalizacyjnÄ….

Alpakoterapia nie jest samodzielnÄ… metodÄ… leczenia, a tzw. terapiÄ… wspomagajÄ…cÄ…. Stosuje siÄ™ jÄ… w leczeniu zarówno dzieci, jak i dorosÅ‚ych. Polecana jest dla osób z nerwicÄ…, zaburzeniami lÄ™kowymi, depresjÄ…, ADHD, autyzmem , zespoÅ‚em Downa oraz dzieciÄ™cym porażeniem mózgowym. Jest ona znakomitÄ… odskoczniÄ… dla dzieci zmÄ™czonych rehabilitacjÄ… konwencjonalnÄ…. Z alpakami chÄ™tnie obcujÄ… nie tylko dzieci, ale także doroÅ›li, szczególnie osoby starsze, czÄ™sto te przebywajÄ…ce w domach seniora. 

2.jpg

Alpaki sÄ… ciekawskie, Å‚agodne i towarzyskie, a do tego wyglÄ…dajÄ… jak przeroÅ›niÄ™te pluszaki, co sprawia, że trudno nie uÅ›miechać siÄ™ na ich widok.

Alpaki motywujÄ… do dziaÅ‚ania. Dziecko chÄ™tniej wykona zadanie, np. przejdzie po Å›cieżce sensorycznej, jeÅ›li nagrodÄ… bÄ™dzie gÅ‚askanie alpaki. Bez problemu weźmie do rÄ™ki profilowanÄ… szczotkÄ™, by czesać alpakÄ™ i Ä‡wiczyć tym samym prawidÅ‚owy chwyt. Te sama zadania bez udziaÅ‚u alpak stajÄ… siÄ™ szybko żmudne i nieciekawe.

4.jpg
3.jpg

Najważniejsze jest jednak to, że kontakt z tymi zwierzÄ™tami daje ludziom mnóstwo radoÅ›ci. WzbudzajÄ… wyÅ‚Ä…cznie dobre emocje, sprawiajÄ…, że można zapomnieć o caÅ‚ym Å›wiecie i skupić siÄ™ tylko na nich.

 

Alpaki potrafiÄ… wyrwać z biernoÅ›ci i apatii. Obecność alpak cieszy wszystkich, dzieci, opiekunów, rodziców.

bottom of page