Alpaka (Vicugna pacos) to ssak parzystokopytny, pochodzÄ…cy z Ameryki PoÅ‚udniowej. Jest to zwierzÄ™ udomowione, hodowane, przypominajÄ…ce nieco lamÄ™, ale mniejsze i z budowy ciaÅ‚a i bardziej podobne do owcy. WystÄ™pujÄ… dwie rasy alpak: suri i huacaya, które różniÄ… siÄ™ okrywÄ… wÅ‚osowÄ….
Alpaki charakteryzujÄ… siÄ™ bardzo Å‚agodnym usposobieniem, ich sierść jest hipoalergiczna. SÄ… zwierzÄ™tami ciekawskimi i inteligentnymi. Szybko siÄ™ uczÄ… i oswajajÄ…. Ich specyficzny wyglÄ…d, miÄ™kkie futro i Å‚agodne usposobienie predysponujÄ… je do kontaktów z dziećmi, które szczególnie lubiÄ….
Alpakoterapia to jedna z dziedzin zooterapii (animaloterapii). Polega ona na wspóÅ‚pracy terapeuty i pacjenta z alpakÄ…. W relacji tej alpaka stanowi motywator do podjÄ™cia dziaÅ‚ania przez pacjenta. WpÅ‚ywa to pozytywnie na jego sferÄ™ emocjonalnÄ…, poznawczÄ…, a nawet spoÅ‚ecznÄ…. Sprzyja integracji rodzin i wywoÅ‚uje szereg pozytywnych emocji wszystkich jej czÅ‚onków. Kontakt z alpakami ma wyjÄ…tkowe skutki w leczeniu dzieci, które pod wpÅ‚ywem tych zwierzÄ…t uspokajajÄ… siÄ™, rozluźniajÄ… mięśnie. Terapia wpÅ‚ywa na rozwój ruchowy, wspomaga budowanie samooceny dziecka oraz pewnoÅ›ci siebie. Ze wzglÄ™du na to, iż dziecko sprawuje opiekÄ™ nad alpakÄ…, uczy siÄ™ empatii oraz odpowiedzialnoÅ›ci nad drugÄ… istotÄ…. Pod tym wzglÄ™dem peÅ‚ni funkcjÄ™ wychowawczÄ…, a także resocjalizacyjnÄ….
Alpakoterapia nie jest samodzielnÄ… metodÄ… leczenia, a tzw. terapiÄ… wspomagajÄ…cÄ…. Stosuje siÄ™ jÄ… w leczeniu zarówno dzieci, jak i dorosÅ‚ych. Polecana jest dla osób z nerwicÄ…, zaburzeniami lÄ™kowymi, depresjÄ…, ADHD, autyzmem , zespoÅ‚em Downa oraz dzieciÄ™cym porażeniem mózgowym. Jest ona znakomitÄ… odskoczniÄ… dla dzieci zmÄ™czonych rehabilitacjÄ… konwencjonalnÄ…. Z alpakami chÄ™tnie obcujÄ… nie tylko dzieci, ale także doroÅ›li, szczególnie osoby starsze, czÄ™sto te przebywajÄ…ce w domach seniora.
Alpaki są ciekawskie, łagodne i towarzyskie, a do tego wyglądają jak przerośnięte pluszaki, co sprawia, że trudno nie uśmiechać się na ich widok.
Alpaki motywują do działania. Dziecko chętniej wykona zadanie, np. przejdzie po ścieżce sensorycznej, jeśli nagrodą będzie głaskanie alpaki. Bez problemu weźmie do ręki profilowaną szczotkę, by czesać alpakę i ćwiczyć tym samym prawidłowy chwyt. Te sama zadania bez udziału alpak stają się szybko żmudne i nieciekawe.
Najważniejsze jest jednak to, że kontakt z tymi zwierzÄ™tami daje ludziom mnóstwo radoÅ›ci. WzbudzajÄ… wyÅ‚Ä…cznie dobre emocje, sprawiajÄ…, że można zapomnieć o caÅ‚ym Å›wiecie i skupić siÄ™ tylko na nich.
Alpaki potrafiÄ… wyrwać z biernoÅ›ci i apatii. Obecność alpak cieszy wszystkich, dzieci, opiekunów, rodziców.